• Post category:Polecane


15 września o godzinie 17.00 na Szewskiej 9 odbyło się spotkanie inicjujące powoływanie przy kolejnych wydziałach i biurach UMP Komisji Dialogu Obywatelskiego: ciał inicjatywno-doradczych, które będą miały niepowtarzalną okazję wspólnie z merytorycznymi komórkami Urzędu Miasta wypracowywać dokumenty prawa miejscowego.

Powołanie Komisji przy danym wydziale daje nam realny wpływ na kształtowanie wewnętrznej polityki tegoż wydziału, gdyż ciała te mają dostęp do dokumentów roboczych, mogą proponować konkretne rozwiązania, przedstawiać swoje opinie i ekspertyzy nt. działań podejmowanych przez dany Wydział/Biuro. Tylko od nas zależy czy i w jaki sposób wykorzystamy prawo powoływania Komisji.

Przygotowaliśmy pisma wyrażające wolę powołania Komisji skierowane do WSZYSTKICH wydziałów i biur Urzędu Miasta Poznania. Do 30 września pisma te czekają na Twój podpis!

Do tej pory zainicjowane zostało podpisywanie pism skierowanych do:
– Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych
– Wydziału Oświaty
– Wydziału Ochrony Środowiska
– Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej
– Biura Kształtowania Relacji Społecznych
– Miejskiego Konserwatora Zabytków
– Miejskiego Rzecznika Konsumentów
– Wydziału Rozwoju Miasta
– Biura Koordynacji Projektów
– Biura Promocji Miasta

By przy tych i innych wydziałach/biurach UMP powołane zostały Komisje pod każdym z pism muszą znaleźć się podpisy przynajmniej 10 organizacji.

Dlatego wszystkich zainteresowanych pracami w Komisji zapraszamy do składania podpisów pod pismami wyrażającymi wolę powołania Komisji przy wybranym przez siebie wydziale/biurze UMP.

Podpisy zbieramy do 30 września w biurach WRK ZOP przy ul. Staszica 10/1
i ul. Szewskiej 9:
– we wtorek 27wrz. podpisy można złożyć przy ul. Staszica 10/1 w godzinach 8.oo – 18.oo
– w środę i czwartek (28-29wrz.) listy czekają na wasze podpisy na ul. Szewskiej 9 w godzinach 12.oo-18.oo
– w piątek (30wrz.) w celu złożenia podpisu zapraszamy na ul. Staszica 10/1 w godzinach 8.oo-15.oo

Jeżeli chciałbyś złożyć podpis na piśmie powołującym Komisję przy wybranym przez siebie biurze/wydziale jednak nie możesz dotrzeć do żadnego z naszych biur, prosimy o kontakt (61 85 30 930, biuro@wrk.org.pl). Umówimy się z Tobą na indywidualne spotkanie.

A co o Komisjach sądzą nasi warszawscy koledzy?

„Są konkretne efekty działalności Komisji Dialogu Społecznego (…): udało się przekonać władze stolicy, by zwiększyły budżet na zadania realizowane przez organizacje pozarządowe, np. na edukację przyznano milion złoty więcej, na kulturę – kilkanaście milionów złotych więcej. Komisje prowadzą też indywidualnie rzecznictwo. Coraz więcej biur ogłasza wieloletnie konkursy dotacyjne, co dla organizacji i prowadzonych przez nie programów jest korzystnym rozwiązaniem. Na spotkania Komisji przychodzą przedstawiciele władz miasta, aby np. wyjaśniać różne kwestie sporne między urzędnikami a organizacjami. Członkowie Komisji (…) są partnerami w dyskusjach toczących się na posiedzeniach warszawskich radnych, a ich opinie liczą się podczas głosowań Rady Warszawy.”

Sam/a zadecyduj czy warto, żeby Twoja organizacja uczestniczyła w pracach Komisji!

Prezentacja nt. Komisji Dialogu Obywatelskiego

Zarządzenie Prezydenta regulujące ramy funkcjonowania KDO

Przewodnik po Biurach i Wydziałach Urzędu Miasta Poznania