You are currently viewing Doświadczenie uchodźcze – czego nauczył nas pobyt Afgańczyków i Afganek w Poznaniu?

Choroba, śmierć, wojna, kryzys humanitarny, podwyżka cen gazu, prądu i chleba – wymieniamy jednym tchemrelacjonując znajomym co słyszeliśmy dziś w radiu czy telewizji.

Kryzys humanitarny – kryzys człowieczeństwa? Czy to nas w ogólne dotyczy? Przecież to się dzieje gdzieś tam daleko za szklanym ekranem.

W pierwszych dniach września 113 obywateli i obywatelek Afganistanu przyleciało do Poznania. Przylecieli, bo uciekali przed prześladowaniem. Poznań przez 3 miesiące stał się ich domem a kilkadziesiąt osób włączyło się we wspólną pracę, by ich poznać, zrozumieć i wesprzeć w rozpoczynaniu nowego życia.

Po raz pierwszy jako organizatorki działań prowadzonych w hotelu IKAR na rzecz Afgańczyków i Afganek chcemy same opowiedzieć tę historię, o ludziach, którzy nam towarzyszyli i o doświadczeniach, które zdobyłyśmy. Te trzy miesiące intensywnych działań prowokuje nas do dalszych pytań – jaka jest sytuacja osób z doświadczeniem uchodźczym w Polsce, w Europie? Co my jako ludzie możemy robić, by zdać egzamin z człowieczeństwa? Czy nasilające się w ostatnich miesiącach zjawiska migracyjne staną się naszą codziennością?

Do wspólnej dyskusji zaprosiliśmy przedstawicieli poznańskiej społeczności afgańskiej, ekspertów, osoby prowadzące zajęcia i zapraszamy także Was.

Zapraszamy 29 grudnia (środa) o godz. 18.30 na spotkanie i rozmowę.

Wydarzenie odbędzie się w formule on-line. W celu otrzymania linku na spotkanie prosimy o wypełnienie krótkiego formularza zgłoszeniowego: https://forms.gle/7q8Y5JYu6sJTyzCp8

Spotkanie to jest także częścią odbywających się w całej Europie wydarzeń w ramach Konferencji w sprawie przyszłości Europy. Wydarzenia te są okazją dla obywateli i obywatelek UE, by włączyć się w debatę nt. wyzwań i priorytetów Europy.